884 855 951

884 855 951

Pon - Pt 8:00 - 18:00

Sobota 8:00 - 13:00

ul. Kolska 3,

87-865 Izbica Kujawska

Gonty bitumiczne i stalowe

Gonty bitumiczne

Jednym z materiałów służących do pokrycia połaci dachowej jest gont bitumiczny. Na jego temat istnieją różne opinie. Na pewno nie jest on tak popularny, jak dachówka lub blachodachówka, ale na pewno wyróżnia go wysoka trwałość i ciekawy efekt wizualny.

Gont na dach nazywany jest również dachówką bitumiczną. Wyróżnia się on budową bardzo zbliżoną do papy termozgrzewalnej. Składa się z rdzenia wykonanego z włókna szklanego. Natomiast wierzchnią warstwę tworzy posypka mineralna, dostępna w kilku popularnych kolorach. Bardzo często jest ona wzbogacona o połyskującą posypkę, dzięki czemu materiał zyskuje jeszcze ciekawszy wygląd.
Gont bitumiczny składa się również z warstwy izolacyjnej wyprodukowanej z masy bitumicznej. Taka warstwa jest często spotykana w przypadku papy termozgrzewalnej. Właśnie od tej warstwy zależy trwałość gontu. Bardzo często gont na dach jest wyposażony również w specjalny podkład, dzięki któremu poszczególne warstwy nie będą się ze sobą sklejać.
Decydując się na położenie gontu na dachu, warto prześledzić wszystkie zalety, którymi wyróżnia się ten materiał. Do nich zalicza się:

  • Szybki i łatwy montaż – montowanie gontów nie wymaga specjalistycznych narzędzi oraz wielkiego doświadczenia. Dlatego taki montaż można wykonać w pełni samodzielnie.
  • Atrakcyjna cena – w porównaniu do blachodachówki lub dachówki, gonty bitumiczne wyróżniają się zdecydowanie niższą ceną
  • Wszechstronność układania – są to bardzo cenne zalety, które polegają na tym, że gont z łatwością dostosuje się do nawet najbardziej skomplikowanego dachu. Składa się na to jego elastyczność. Zatem gont bitumiczny idealnie sprawdza się w przypadku wykańczania rynien kosztowych, obróbek kominowych oraz innych załamań.

Jeżeli chodzi o wady, to w rzeczywistości nie ma ich tak wcale dużo. Jeżeli komuś zależy na oryginalnym i eleganckim zadaszeniu, to nie powinny stanowić one żadnego problemu. Najważniejsze wady to:

  • Konieczność deskowania – gont bitumiczny może być układany wyłącznie na równą powierzchnię. Dlatego połać dachowa powinna być wcześniej odeskowana lub obita ⦁ płytami OSB.
  • Montaż uzależniony od warunków atmosferycznych – preferuje się, by gonty kłaść w temperaturze wyższej niż 5 stopni Celsjusza
  • Skłonność do porastania przez mech – gont jest materiałem, na którym mech ma bardzo dobre warunki do wzrostu. Dlatego nie zaleca się montażu gontu na budynkach znajdujących się w pobliżu lasów.

Gonty stalowe – dachówki stalowe w panelach

Gont stalowy Harnaś

Przetłoczenie pozwala uzyskać efekt naturalnego gontu drewnianego. Nieregularne przetłoczenia w połączeniu z głęboką matową powłoką sprawiają, że dach prezentuje się wyjątkowo i zdecydowanie wyróżnia się na tle innych sąsiadujących budynków. Z założenia przeznaczony jest dla obiektów o bardziej tradycyjnej architekturze, np. typu dworek. Dostępny w kolorach czarny, grafitowy i brązowy.

Gont stalowy Regle

Panele dachowe Regle to nowe pokrycie w ofercie stanowiące odpowiedź na coraz popularniejszy trend budowania domów z bali, zajazdów i restauracji o charakterze regionalnym. Regle swym kształtem przypominają gont drewniany i są dedykowane głównie budynkom drewnianym oraz domom o architekturze w stylu zakopiańskim.
Pokrycie Regle w postaci jednomodułowych paneli produkowane jest w dwóch doskonałych powłokach: poliuretan połysk (5 kolorów) oraz poliuretan matowy PURMAT (6 kolorów). Jest to jedyne pokrycie o takim kształcie na polskim rynku produkowane z blachy powlekanej, co wobec konkurencyjnych paneli z posypką czyni je znacznie tańszym. Niski profil, a więc i szeroka powierzchnia krycia (aż 1205 mm szerokości efektywnej) czynią wybór paneli Regle jeszcze bardziej ekonomicznym. Szybki i nieskomplikowany montaż za pomocą powlekanych gwoździ gwarantuje estetyczne wykończenie.

Gonty bitumiczne GAF

Gonty bitumiczne Technonicol

Gonty bitumiczne Werner