884 855 951

884 855 951

Pon - Pt 8:00 - 18:00

Sobota 8:00 - 13:00

ul. Kolska 3,

87-865 Izbica Kujawska

Rozładunek, przenoszenie i przechowywanie produktów Bratex

Rozładunek, przenoszenie i przechowywanie produktów Bratex

Przed zakupem produktu Bratex oraz po jego nabyciu zalecamy uważne przeczytanie Dokumentacji Produktu w celu podjęcia właściwej decyzji dotyczącej wariantu produktu, obsługi logistycznej oraz utrzymania warunków gwarancji.

Dokumentacja Produktu dotyczy wyrobów Bratex takich jak: blachy profilowane do zastosowania dachowego i fasadowego, blachy płaskie, obróbki blacharskie i system rynnowy Struga. Wyroby wytwarzane są z blach:

    • organicznie lub bez powłoki;
    • stalowych (ocynkowanych czystym cynkiem lub stopami cynku) powlekanych
    • aluminiowych powlekanych organicznie;

Niektóre instrukcje podane w niniejszej Dokumentacji Produktu są czynnościami niebezpiecznymi i wymagającymi umiejętności poruszania się po połaciach dachowych. Zalecamy powierzenie tych czynności wykwalifikowanej ekipie dekarskiej posiadającej stosowne szkolenia i uprawnienia. Spółka Bratex Dachy nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ewentualne wypadki przy pracy wynikłe z realizacji opisanych instrukcji.

Dokumentacja Produktu dostarczana jest z blachami profilowanymi do zastosowania dachowego i fasadowego. Dla pozostałych produktów lub w przypadku niedostarczenia Dokumentacji Produktu wraz z dostawą, dokument należy pobrać z serwisu internetowego www.bratex.pl, w którym zawsze znajduje się najnowsze wydanie.

Data wydania Dokumentacji Produktu wydrukowana jest w stopce dokumentu. Dokumentacja Produktu zachowuje swoją ważność do kolejnego wydania. Obowiązująca dla zakupionego wyrobu Dokumentacja Produktu musi pochodzić z wydania aktualnego na dzień zakupu.

Jeżeli dostarczony wyrób jest w jakikolwiek sposób uszkodzony lub niezgodny i zamiarem klienta jest jego zwrot do sprzedawcy, klient zobowiązany jest zaprzestać montażu. Fakt uszkodzenia należy zgłosić niezwłocznie do punktu zakupu, reprezentanta handlowego spółki Bratex Dachy lub na jeden z adresów e-mail: reklamacje@bratex.pl, claims@bratex.pl.

Rozładunek i przenoszenie

  1. Przy ręcznych pracach rozładunkowych zaleca się stosować rękawice ochronne. Nie należy przesuwać arkuszy po sobie oraz po podłożu, ponieważ istnieje ryzyko zarysowania powłoki lakierniczej przez ziarniste zanieczyszczenia, ostre krawędzie lub sam produkt w zależności od charakterystyki powierzchni lakierniczej.
  2. Należy unikać przenoszenia arkuszy blachy w sposób powodujący ich wyginanie(rysunek 1).
  3. Do rozładunku i przenoszenia na miejscu budowy arkuszy blach o długości nieprzekraczającej 4m wymagana jest obecność dwóch osób, dla dłuższych arkuszy blach odpowiednio większej ilości osób w celu zminimalizowania ryzyka trwałych odkształceń mechanicznych.
  4. Nie wolno przenosić blach (rysunek 2) za krawędzie strony nakrywającej (oznaczenie 2-2), ponieważ spowoduje to trwałe odkształcenie wpływające na szczelność pokrycia i aspekty estetyczne. Arkusze należy przenosić prostopadle dłuższą krawędzią do podłoża trzymając za stronę nakrywaną (oznaczenie 2-1), możliwie w miejscu przetłoczenia blachodachówki, gdzie produkt jest najsztywniejszy. W przypadku paneli dachowych na rąbek zatrzaskowy arkusze muszą być przenoszone za „rąbek” od strony otworów montażowych (oznaczenie 2-1).
  5. W zależności od długości arkuszy należy trzymać je w pewnej odległości od końca, tj. 0,5-1,5m. Nie wolno zdejmować arkuszy blach za same końce, ponieważ grozi to uszkodzeniem arkusza
  6. W przypadku podnoszenia z warstwy arkusza blachodachówki modułowej (rysunek 3) należy najpierw podnieść przód arkusza (oznaczenie 1), następnie odsunąć aby przenieść (oznaczenie 2). Nie przesuwać arkuszyjeden po drugim, ponieważ zagłębione punkty montażowe spowodują uszkodzenie lakieru spodniego arkusza.
  7. W celu wyciągnięcia rynny z opakowania zbiorczego należy rozciąć wzdłużnie rękaw foliowy i wyjąć element. Wysuwanie rynny może spowodować porysowanie sztuki leżącej poniżej.
  8. Nie należy stawać na arkuszach, które nie są zamontowane na podkonstrukcji. Arkusze bez odpowiedniego podparcia mogą zostać trwale odkształcone.

Przechowywanie

1. Wyroby z blachy należy przechowywać w pomieszczeniach zadaszonych, wentylowanych, zabezpieczonych przed bezpośrednim wpływem warunków atmosferycznych oraz nagłą zmianą temperatury i poziomu wilgotności.

2. Pokrycia dachowe z blachy ciętej na dowolną długość mogą być przechowywane w stanie dostawy (w paczce) do 2 tygodni. Dłuższe przechowywanie powinno odbywać się według następujących zasad:

    • usunąć folię stosowaną do pakowania wyrobów podczas transportu;
    • arkusze blachy muszą zostać odseparowane od podłoża i od siebie, suchymi drewnianymi przekładkami zapewniającymi swobodny przepływ powietrza tak, aby nie stykały się powierzchniami z podłożem i kolejną sztuką;
    • arkusze składować w zestawach po 10 sztuk.

3.Blachodachówki modułowe mogą być przechowywane w fabrycznym opakowaniu do 3 miesięcy. Dłuższe przechowywanie wymaga                cyklicznej (raz w tygodniu) weryfikacji stanu pod kątem ryzyka zaparzenia się arkuszy oraz osadu na ich krawędziach.

4. W przypadku zamoknięcia albo zawilgocenia wyrobów z blachy podczas transportu, rozładunku lub przechowywania, bądź pojawiającego się zaparzenia arkuszy, należy je bezwarunkowo wysuszyć i ewentualnie oczyścić krawędzie z powstałego osadu czyściwem lekko nasączonym olejem parafinowym. Powinno się zapewnić swobodny przepływ powietrza pomiędzy arkuszami zgodnie z pkt. 2.

5. Klejowa folia protekcyjna na arkuszach blach gwarantuje zachowanie swoich właściwości do 3 miesięcy od daty aplikacji. Dłuższe przechowywanie wymaga cyklicznej (raz w tygodniu) weryfikacji stanu czy odklejanie folii nie pozostawia kleju na powierzchni blachy. W przypadku pozostawania kleju należy niezwłocznie zerwać folię z arkuszy w taki sposób, aby zostało go jak najmniej. Resztki kleju na blasze usunąć czyściwem lekko nasączonym olejem parafinowym. Jeśli temperatura powietrza i powierzchni blachy jest niższa niż 15°C, należy ocieplić arkusze.

6.Wyrobów z blachy nie wolno przechowywać w miejscach gdzie występują czynniki oddziałujące niszcząco na wyrób (takie jak na przykład: duża zawartość chlorku w powietrzu, związki chemiczne, pył cementowy, odchody zwierzęce).

Zastrzeżenia

Spółka Bratex Dachy zastrzega, że wystąpienie przynajmniej jednej z poniższych okoliczności nie stanowi wady produktu, nie powoduje utraty jego funkcjonalności i nie jest zagrożeniem dla systemu dachowego, zatem nie może być powodem do zwrotu wyrobu lub żądań o rekompensatę

1. Rozbieżności w odcieniach kolorów mogą wystąpić, gdy do produkcji zestawionych ze sobą wyrobów konieczne było wykorzystanie różnych partii blachy w kręgu. Firma Bratex Dachy nie ma wpływu na powtarzalność odcieni kolorów dla różnych partii blachy.

2. Spółka Bratex Dachy dokłada wszelkich starań by zapewnić jednolitość kolorystyczną poszczególnych palet blachodachówki modułowej w możliwie najwęższym zakresie tolerancji, niezauważalnym dla ludzkiego oka. Niemniej jednak parametry koloru różnych partii blachy mogą wybiegać poza optymalny zakres tolerancji i arkusze z tych partii poprzez zestawione ich na jednej połaci mogą się nieznacznie różnić odcieniem. W celu uniknięcia późniejszych problemów związanych z estetyką postępować jak niżej:

    • zweryfikować partię produkcyjną łączonych na jednej połaci arkuszy pochodzących z różnych palet lub dostarczonych jako zdekompletowane, poprzez sprawdzenie numeru partii na odwrocie arkusza; numer, który poprzedza oznaczenie „BTC” identyfikuje partię produkcyjną;
    • dla odmiennych partii produkcyjnych dokonać wzrokowej oceny koloru pod różnymi kątami, z różnych odległości, także na połaci dachowej; jeśli zauważono zachwianą jednolitość kolorystyczną, należy wykorzystać arkusze z odmiennym numerem partii na innej połaci dachowej lub połączyć w miejscu, które zapewni oczekiwany efekt wizualny;
    • sprawdzać cyklicznie jednolitość kolorystyczną arkuszy instalowanych na połaci i w przypadku rozbieżności postępować jak wyżej opisano.

Jeśli kształt połaci dachowej uniemożliwia uzyskanie niezauważalnej dla niezorientowanego odbiorcy jednolitości kolorystycznej na tej samej płaszczyźnie, należy uznać wyrób za niezgodny i dokonać zgłoszenia.

3.Produkty Bratex, to wyroby przeznaczenia budowlanego. Dopuszczalne są występujące na powierzchni produktu (nawet cyklicznie powtarzające się):

    • rysy powłoki lakierniczej o długości do lOmm (zaleca się dokonanie zabezpieczeń zgodnie z instrukcją z Dokumentacji Produktu);
    • nadlewki lakieru na krawędziach;
    • ciągnące się niedomalowania o szerokości do Imm;
    • wgniecenia, deformacje lub rysy w miejscach docelowo nakrywanych; e)fragmenty odbitego ze spodniej strony blachy nadruku produkcyjnego.

Wyżej wyszczególnione nie ograniczają praw wynikających z gwarancji i nie stanowią jej unieważnienia.

4.Pokrycia dachowe wykonane z blachy zapewniają szczelność na wysokim poziomie. Występujący naturalny efekt kapilarnego podciągania wody w miejscach łączenia blach uzależniony jest od poziomu skomplikowania dachu, tj. od liczby połączeń arkuszy, przebić dachowych, miejsc dzielenia blach oraz długości kalenicy i okapu.

5.Panele na rąbek stojący są pokryciem płaskim i w zależności od wybranego rodzaju materiału, sposobu montażu, przygotowanej podkonstrukcji mogą stać się podatne na efekt lekkiego pofalowania powierzchni oraz jej pracy podczas wietrznych dni.

6.Oznakowanie drukowane przez malarnię na spodniej stronie arkuszy jednostronnie lakierowanych jest standardowe dla blach z huty SSAB. Dopuszcza się możliwość braku nadruku na niektórych partiach materiału. Oznakowanie blach z pozostałych hut nie jest gwarantowane.

7.Dostarczone rynny, rury spustowe i akcesoria systemu rynnowego mogą posiadać niewielki nalot tlenku żelaza na fabrycznych krawędziach cięcia (wzdłużnych i poprzecznych). Oczyszczenie krawędzi można wykonać z wykorzystaniem czyściwa lekko nasączonego olejem parafinowym.

8.Rzeczywiste wymiary produktu mogą nieznacznie odbiegać od katalogowych zgodnie z tolerancjami, które określa norma:

    • dla blach stalowych PN-EN 508-1:2014-08;
    • dla blach aluminiowych PN-EN 508-2:2010.