884 855 951

884 855 951

Pon - Pt 8:00 - 18:00

Sobota 8:00 - 13:00

ul. Kolska 3,

87-865 Izbica Kujawska

Zalety blach stalowych z fizeliną na spodniej stronie

Zalety blach stalowych z fizeliną na spodniej stronie

Fizelina antykondensacyjna i wygłuszeniowa (zwana także flizeliną) to rodzaj membrany o różnej gęstości splotu naklejanej na spodniej stronie arkusza blachy. Zadaniem fizeliny antykondensacyjnej jest zatrzymanie wilgoci z osiadającej pary wodnej, nie dopuszczając do skraplania na spodniej stronie arkusza. Grubość materiału wynosi ok. Imm. Fizelinę antykondensacyjną nakleja się na spodniej stronie blach trapezowych, blachodachówek ciętych na dowolną długość oraz arkuszy rąbka zatrzaskowego. 

 

Arkusze blach trapezowych i blachodachówek, które docierają na budowę pokryte są fizeliną prawie na całej szerokości spodniej części arkusza. Jedynym miejscem, które nie jest pokryte fizeliną jest odcinek części nakrywającej arkusza. Ta celowa aplikacja zapobiega podsiąkaniu lub zasysaniu kapilarnemu wody pod zakład. Arkusze rąbka zatrzaskowego posiadają aplikację fizeliny tylko na części ekspozycyjnej (pomiędzy „rąbkami”). 

 

Zastosowanie 

.1. Blachy z fizeliną antykondensacyjną są dobrym rozwiązaniem dla budynków niezabezpieczonych ścianami bocznymi, gdzie tradycyjne membrany są niszczone przez ptactwo lub warunki atmosferyczne. 

 

  1. Arkusze blach z fizeliną antykondensacyjną można stosować tam, gdzie w przekroju podkonstrukcji nie zastosowano izolacji cieplnej i membrany paroprzepuszczalnej, tj. na konstrukcjach metalowych lub szkieletowo-kratownicowych np. garaże, magazyny gospodarcze, budynki inwentarskie. 

 

  1. Fizelina antykondensacyjna nie jest przeznaczona do stosowania z blachami na budynkach mieszkalnych lub poddaszach zaadaptowanych. 

 

  1. Nie montować blach pokrytych fizeliną antykondensacyjną na konstrukcjach drewnianych. Styk blachy pokrytej fizeliną z konstrukcją drewnianą będzie narażony na szybką degradację konstrukcji i może niekorzystnie wpływać na samą blachę. 

 

  1. Zaleca się mycie fizeliny antykondensacyjnej na blachach przykrywających budynki z inwentarzem żywym lub pomieszczeniach wysoce zapylonych. Konserwacja poprawia kondycję i strukturę splotu – wykorzystać w tym celu myjkę ciśnieniową. 

Zadaniem fizeliny wygłuszeniowej jest redukcja odgłosu spadającego na powierzchnię blachy deszczu. Grubość materiału wynosi 3-4mm. Fizelinę wygłuszeniową nakleja się na spodniej stronie arkuszy rąbka zatrzaskowego. Należy pamiętać, że zastosowanie fizeliny wygłuszającej nieznacznie podnosi powierzchnię ekspozycyjną arkuszy. Arkusze rąbka zatrzaskowego, które docierają na budowę posiadają aplikację fizeliny tylko na części ekspozycyjnej (pomiędzy „rąbkami”).

 

Zastosowanie 

 

  1. Blachy z fizeliną wygłuszeniową są preferowanym rozwiązaniem dla obiektów, we  wnętrzach, których zależy na ograniczeniu odgłosu spadającego na powierzchnię blach deszczu oraz ograniczeniu innych szumów  z zewnątrz.

 

  1. Arkusze rąbka zatrzaskowego z fizeliną wygłuszeniową można stosować tam, gdzie w przekroju konstrukcji dachowej zastosowano izolację cieplną oraz membranę paroprzepuszczalną, tj. na konstrukcjach budynków mieszkalnych, biurowych oraz użyteczności publicznej. 

Fizeliny wygłuszeniowej nie stosuje się w obiektach otwartych, bez dachowej izolacji cieplnej i membrany paroprzepuszczalnej.Zalecenia ogólne Stosowanie arkuszy z fizeliną antykondensacyjną lub wygłuszeniową wymaga zapewnienia odpowiedniej wentylacji pod spodnią strony pokrycia z blachy – min. 200cm2/mb okapu. Obróbki blacharskie powinny być wykonywane w taki sposób, aby nie zakłócały cyrkulacji powietrza od okapu po kalenicę. Brak zalecanej wentylacji zahamuje wysuszanie się fizeliny i może niekorzystnie wpływać na elementy więźby dachowej, a także na arkusze. Podczas montażu nie zabrudzić i nie uszkodzić fizeliny by nie zakłócić efektywności absorpcji wody oraz osuszania materiału. Fizelina nie może mieć kontaktu z substancjami lub ich oparami mogącymi uszkodzić jej strukturę, na przykład: oleje, rozpuszczalniki, itp. 

Łączenie arkuszy 

Gdy zachodzi potrzeba poprzecznego łączenia arkuszy (równolegle do linii okapu), należy usunąć fizelinę na całej szerokości zakładu nakrywającego. Arkusze rąbka zatrzaskowego są przygotowane z fabrycznie odciętą od krawędzi fizeliną. Starać się usunąć fizelinę w koszach i przy okapach, usuwając od kilku do kilkunastu centymetrów fizeliny od osi kosza bądź linii okapu – zapobiegnie to zasysaniu wody.