884 855 951

884 855 951

Pon - Pt 8:00 - 18:00

Sobota 8:00 - 13:00

ul. Kolska 3,

87-865 Izbica Kujawska

Papy i styropapy

Papy termozgrzewalne i tradycyjne, mocowane mechanicznie

Za właściwości hydroizolacyjne papy odpowiedzialna jest hydrofobowa masa asfaltowa, którą powleka się zazwyczaj dwustronnie osnowę (znane są papy w których osnowa stanowi warstwę zewnętrzną). Od rodzaju użytego asfaltu do powlekania osnowy zależy odporność papy na wysokie i niskie temperatury oraz warunki atmosferyczne. Od właściwości tej masy uzależniony jest także czas eksploatacji danego rodzaju papy.
Do produkcji pap wykorzystuje się masy powłokowe z asfaltów oksydowanych (papy tradycyjne i termozgrzewalne niemodyfikowane) lub masy wytwarzane na bazie specjalnie wyselekcjonowanych asfaltów kompatybilnych z modyfikatorami elastomerowymi typu SBS lub plastomerowymi typu APP (papy modyfikowane).
Papy asfaltowe wytwarzane na bazie asfaltów oksydowanych charakteryzują się dobrą elastycznością w zakresie temperatur od 0 do 70ºC. Większy zakres elastyczności mają dostępne na naszym rynku papy z dodatkiem SBS (od -5 do 8ºC). Najlepsze parametry mają natomiast papy wytwarzane na bazie asfaltów modyfikowanych kauczukiem syntetycznym styrenowo-butadienowo-styrenowym (SBS). W zależności od stopnia modyfikacji wytrzymują one przeginanie na wałku o średnicy 30 mm w zakresie temperatur od -15 do -25ºC i są odporne na działanie temperatury 10ºC. Zachowują więc elastyczność w przedziale dochodzącym nawet do 125ºC.

Styropapy

Powszechnie znane są doskonałe właściwości termoizolacyjne spienionego polistyrenu, czyli styropianu. Składające się w 98% z powietrza płyty styropianowe stosowane są w budownictwie do cieplnej izolacji budynków. Z kolei wodoszczelną warstwę na dachu od lat tworzy się z papy, która już dawno przestała być materiałem kojarzącym się z lepikiem. Nowoczesna papa termozgrzewalna na dachy jest wytrzymała, skuteczna i wciąż bardzo tania. Łącząc styropian z papą, dwa znane i popularne materiały budowlane, otrzymano płyty ocieplające z zabezpieczeniem przeciwko wilgoci. Styropian jest materiałem wyjątkowo lekkim, a jednocześnie wytrzymałym i trwałym. Najważniejszym parametrem materiałów termoizolacyjnych jest przewodność cieplna, która dla styropianu wynosi od 0,031 W/(m·K) (przy gęstości 40 kg/m³) do 0,038 W/(m·K) (przy gęstości 15 kg/m³). Nie bez znaczenia jest też korzystna cena takiego rozwiązania.
Styropapa jest płytą składającą się z warstwy styropianu stosowanego na dachy i podłogi i okleiny jednostronnej lub dwustronnej z podkładowej papy asfaltowej. Minimalna grubość styropapy wynosi 5 cm. Ze względów praktycznych lepiej jest wykorzystać dwie warstwy o grubości 10 cm, niż jedną o grubości 20 cm albo 25 cm. Układając ocieplenie dachu styropapą na przekładkę z dwóch warstw, unika się powstawaniu nieciągłości izolacji i mostków cieplnych.
Uzupełnieniem szerokiej oferty styropapy są kliny styropianowe laminowane papą, czyli tak zwane izokliny. Stosuje się je w miejscu połączenia dachu z elementami wystającymi, jak na przykład komin, świetlik dachowy lub nadbudowa. Laminowane papą izokliny wygładzają przejścia w narożnikach, dzięki temu papa termozgrzewalna nie pęka w miejscu załamania konstrukcji.

Papy Izobud

Papy Technonicol

Papy Werner